Aylık arşivler: Aralık 2016

Centos Ram Önbellek Temizleme

centos

Centos sunucularda kayıt altına alınan ram önbelleği belirli süre sonra disk performansımızın düşmesine neden olabilmektedir. Bu önbelleği sadece bir komut kullanarak sorunsuz ve kolay bir şekilde temizleyebilmemiz mümkündür.

Centos ram önbelleği temizlemek için kullanılması gereken komut şu şekildedir;

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

 

Android SSL Bağlantı Hatası

android

Android tabanlı cep telefonlarından ssl sertifikası bulunan web sitelerine giriş yapmak istediğimizde sertifika hatası karşımıza çıkabilmektedir. Bu hataya sebep olan sorun telefonumuzun tarih ve saatinin yanlış olmasıdır.

Çözüm: Telefonumuzun tarih ve saatini düzelttiğimizde ssl sertifikalı siteleri sorunsuz bir şekilde ziyaret edebiliriz.

Not: Eğer telefonumuzun tarih ve saatini düzeltmemize rağmen sertifika hatası almaya devam ediyorsak bizim yapabileceğimiz herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Bu durum siteye yüklenen sertifikanın hatalı veya eksik olmasından kaynaklanmaktadır. Web site sahibinin çözmesi gereken bir problemdir. İmkanının varsa web site sahibi ile iletişime geçmelisiniz.

MyBB Sistem Gereksinimleri

MyBB forum sitesi oluşturmada kullanılan hazır yazılımlardan bir tanesidir. Bu yazılımı sorunsuz olarak kullanabilmemiz için sunucumuzda çalışması gereken servisler şu şekildedir;

 • PHP
 • Mysql
 • FTP (Dosyalarımızı göndermek için ftp hesabı aktif olmalıdır.)
 • IIS (PHP özelliği aktif edilmiş Windows sunucuların iis servislerinde bu yazılım çalışabilmektedir. )

MyBB kurmak için Hosting almadan önce bu özelliklerin olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.

Opencart Sistem Gereksinimleri

e-ticaret-dijital-pr

Opencart ücretsiz e-ticaret sitesi oluşturma kullanılan en başarılı yazılımların arasında yer almaktadır. Bu yazılımı sunucumuzda veya hosting hesabımızla kullanabilmemiz için sistemimizin bazı özellikleri karşılıyor olması gerekmektedir. Bu özellikler şu şekildedir;

 • Apacha veya Windows IIS (php çalışıyor olması gerekmektedir.)
 • PHP 5 ve üstü
 • Mysql
 • Fsock

Bu özellikleri barındıran sunucularda Opencart sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Joomla Hosting Gereksinimleri

joomla

Web sitenizi oluşturmak için Joomla yazılımını kullanacaksanız aldığınız hosting hesabının bazı sistem gereksinimlerini karşılaması gerekmektedir. Joomla yazılımını sorunsuz olarak kullanmak için hostin alırken aşağıdaki sistem özelliklerinin olmasına çok dikkat etmelisiniz;

 • PHP 5.4 veya üzere sürüm,
 • Mysql desteği
 • GD desteği
 • Safemod özelliği kapalı

Yukarıdaki özellikleri sağlamış sunucularda Joomla yazılımı sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Kurumsal Seo Konusunda Başarılı Hizmet Alınması

İnternet sitelerinin kurulması sonrasında büyük bir ziyaretçi trafiği yaşanması mümkün olmayabilmektedir. Sitenin yayına geçmesi ile birlikte bu sitenin yayında olduğunu bilen kişiler siteden faydalanabilmektedir. Ancak böyle bir siteden haberdar olmayan kişiler siteye girmeyeceklerdir. Sitelere ulaşım konusunda en çok tercih edilen yöntem arama motorları olmaktadır. Yeni oluşturulan ve yayına geçilen siteler direkt olarak yüksek bir sıradan arama motorunda yer almayacaktır. Bu yükseliş Kurumsal SEO çalışmaları ile başarılabilmektedir. Böyle bir çalışmanın yürütülmesi arama motorlarında sitenin yukarı sıralarda görüntülenmesini sağlamaktadır. Seo çalışmaları sitelerin ziyaretçi çekmeleri oldukça önemli ve kalıcı olabilen bir çalışma olmaktadır. Sitelerin reklamlarının yapılarak da kolay bir şekilde kullanıcılara ve ziyaretçilere ulaşmak mümkün olabilmektedir. Ancak bu durum genel olarak geçici ve belirli bir süre etkili olan bir çalışma olmaktadır. Bu sebeple genel ve uzun süre bir başarı istendiği zaman seo çalışmaları yapılması gerekmektedir.

Kurumsal Seo Nedir?

Seo çalışmaları yapılan işlemler ve genel bir bakış açısı olarak bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Başarılı bir şekilde seo ve Kurumsal SEO çalışmalarının yapılması konusunda bu ayrıma dikkat edilmesi önemli olmaktadır. Etkili bir seo çalışması için seo ekibi ile ve ajansı ile çalışılmalıdır. Bu ekip sitenin türüne ve anahtar kelimesi ile yaşanan rekabete göre değişik yollar ve taktikler izleyebilmektedir. Her site için seo çalışmalarının belirli standartları olmakla birlikte siteye özel çalışmalarda olabilmektedir. Bu durum gerçek bir başarının yakalanması için oldukça önemlidir. Bu durumda sitelerin bireysel veya kurumsal olarak algılanmasının da temelini oluşturmaktadır. Ticaret konulu ve firmalar ile markaların tanıtımları konulu sitelerde yapılan seo çalışmaları Kurumsal SEOolarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi bakış açısının diğer sitelerden farklı olduğu ve işleyişte farklılıklar olduğu içindir. Bu farklılıklar sitelerin seo konusundaki başarıları için oldukça önemli olmaktadır.

Kurumsal Seo Nasıl Uygulanır?

Bir sitenin arama motorunda üst sırada yer alması konusunda anahtar kelime belirleme oldukça önemlidir. Hangi anahtar kelimede sitenin arama motorunda görüntülenmek istediği ciddi bir çalışma sonucunda ortaya çıkartılmakta ve belirlenmektedir. Bu anahtar kelime büyük olasılık ile farklı firmalarında üst sıralarda yer almak istediği bir anahtar kelime olmaktadır. Bu sebeple de ortada bir rekabet olduğu gayet açık olmaktadır. Bu rekabette başarılı olabilmek için ise ciddi bir çalışma yürütülmelidir. Bu çalışma firmanın ve web master’in yapabileceği bir çalışma değildir. Çok daha konusunda uzman bir ekip ile Kurumsal SEOkonusunda başarılı bir ajans ile bu çalışma yürütülmelidir. Bu şekilde bir başarıdan söz edilmesi ve fiziki piyasadaki rekabet yanında sanal ortamdaki rekabetinde kazanılması mümkün olabilmektedir. Bu işlemler başarılı ve gereği gibi bir çalışma ile çok zor olmadan yapılabilmektedir. Bunun bu şekilde yapılabilmesi ile seo ajansının deneyimi il alakalıdır.

Yazar: muslumaslanturk.com.tr

Whatsapp Eski Cihazlarda yok

whatsapp

WhatsApp Eski Cihazlar İçin Yeni Kararlar Aldı

Kuruluşunun 7. yılını düzenlediği çeşitli etkinlikler ile kutlamaya devam WhatsApp kuruluş yıldönümünü kutladığı bu dönemde yeni kararlar aldığını duyurdu. Daha önce de eski cihazlara verdiği destekleri gözden geçireceğini duyuran firma Nokia ve Blackberry modellerini tercih eden kullanıcılara kötü haberi verdi.

Bu Telefonları Kullanıyorsanız Artık Whatsapp Kullanamayacaksınız

Kurulmuş oldukları 2009 yılında bu yana akıllı telefon sektörünün büyük bir hızla değiştiğini ve geliştiğini belirten WhatsApp bu teknolojiye ayak uydurmak için eski cihazlara verdikleri desteği çekmek zorunda olduklarını dile getirdi. Firma tarafından yapılan bir önceki açıklamada İOS 6 ve iPhone 3 için 2016 yıl sonu itibari ile artık hizmet vermeyeceklerini belirten firma aynı zamanda Windows 7, Android 2.2 Froyo ve Android 2.1 Eclair işletim sistemlerini kullanan akıllı cihazlar içinde artık himet desteği vermeyeceğini duyurdu.

Haberin Devamı İçin : Eski telefonlarda Whatsapp
Diğer Android haberleri İçin sitemizi ziyaret edin

Mysql Erişimini Dışarıya Kapatma

mysqlserver

Sunucumuzda güvenliği arttırmak için alacağımız önlemlerden bir tanesi de mysql servisine erişimi dışarıya kapatmaktadır. Bu işlem için;

1-) İlk olarak sunucumuza root hesabımızla bağlanıyoruz ve aşağıdaki komutu uygulayarak my.cnf dosyasını açıyoruz;

nano /etc/my.cnf

2-) Açılan dosyasının en altına aşağıdaki komutu ekliyoruz ve dosyamızı kaydediyoruz.

skip-networking

ctrl + x tuşlarına birlikte basıp Y tuşuna basıp enter yapmamız dosyamızı kaydedecektir

3-) Son olarak işlemimizin aktif olması için mysql servisini restart ediyoruz;

service mysql restart

Artık sunucumuzda bulunan mysql servisi dışarıya erişime kapanacaktır.

Cpanel SSH ile Hesap Suspend Etme ve Kaldırma

whm

Sunucumuzda Cpanel/WHM lisans süresi dolduğunda birçok işlemi ssh bağlantısı ile komutlar kullanarak yapabilmekteyiz. Bir hesabı suspend edip veya suspendini kaldırabilmemiz bu işlemlerin arasındadır;

Bir hosting hesabını suspend etmek için;
/scripts/suspendacct kullanıcı-adı

Bir hosting hesabının suspend ini kaldırmak için;
/scripts/unsuspendacct kullanıcı-adı

Sorularınızı yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Windows Server 2008 Active Directory Kaldırma

activedirectorylog

Windows Server 2008 işletim sisteminde Active Directory servisini kaldırmak için yapılması gereken işlemleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz;

Active Directory kaldırmak için sisteme login olduğumuz kullanıcının Enterprise Admins grubuna üye olması gerekmektedir. Login olduğumuz kullanıcı bu gruba üye değilse kaldırılma işlemi yapılamayacaktır. Bu hatırlatmadan sonra Active Directory kaldırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenelim;

1-) İlk olarak sunucumuzdan Start (Başlat)-Run(çalıştır) bölümlerine tıklıyoruz. Açılan kutucuğa dcpromo yazıp enter tuşuna basıyoruz.

2-) Gelen ekranı Next butonuna basarak geçiyoruz.

3-) Kaldırma işlemi yaptığımız sunucunun Global Catalog bir sunucu olduğunu bize belirten bir mesaj gelecektir. Bu mesajı OK diyerek geçiyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

4-) Gelen ekranda Delete the domain because the server is the last domain controller in th domain yazan yeri seçili duruma getiriyoruz. Bu işlemi kaldırmakta olduğumuz sunucunun son etki alanı denetleyicisi olması durumunda yapıyoruz. Eğer son etki alanı denetleyicisi olmasaydı bu bölümü seçmeden geçmemiz gerekecekti. Next butonuna basarak ilerliyoruz.

5-) Gelen ekranı Next ile geçiyoruz.

6-) Active directory silme işleminin onaylanması bizden istenecektir. Onay bölümünü işaretliyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

7-) Gelen ekranda dns delegasyon silme işlemini onaylanması bizden istenecektir. Onay bölümünü işaretleyerek Next butonun basıyoruz.

8-) Dns delegasyon silinmesi için admin kullanıcı hesabı bilgilerimizi giriyoruz ve Ok butonuna basıyoruz.

9-) Bir sonraki adımda Administrator kullanıcısı için bir şifre tanımlaması yapıyoruz.

10-) Karşımıza Active Directory kaldırılma işleminin özet bilgileri gelecektir. Next butona basarak kaldırma işlemini başlatıyoruz.

11-) Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra sunucumuza reset atıyoruz ve işlemi tamamlamış oluyoruz.

Windows Server 2008 işletim sistemi üzerinden Active Directory kaldırma işlemi bu kadar.