Excel’de Otomatik Toplama

Bugünkü makalemizde Microsoft Excel’de otomatik toplama işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz. Bu işlem için ilk olarak Microsoft Excel programımızı çalıştırıyoruz.

1-) Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi toplamlarını almak istediğimiz hücreleri seçiyoruz. Toplamlarını almak istediğimiz hücreler ile birlikte birde boş bir hücre seçeceğiz. En sonda seçtiğimiz bu boş hücrenin içine toplama işleminin sonucu yazılacaktır.

2-) Seçme işlemini yaptıktan sonra Formüller sekmesine tıklıyoruz. Formüller sekmesine tıkladıktan sonra açılan bölümden Otomatik Toplam bölümüne tıklıyoruz. Açılan menüden Toplam yazan yere tıklıyoruz.

3-) Yukarıda yaptığımız işlemlerden sonra seçtiğimiz hücrelerin toplamları en sondaki boş hücrenin içinde yazılacaktır. Excel’de otomatik toplama işlemi yaptırmak bu kadar kolay. Başka bir makalede görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

 

Excel’de Otomatik Toplama” üzerine 47 düşünce

  1. admin Yazar

   güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.Excel konularına uzun süredir ara vermiştim.İlerleyen günlerde istekleriniz doğrultusunda konular hazırlamaya çalışacağım.

   Cevapla
 1. akın serdar

  Benim bir sorum var, boşluklara kadar toplam almak. Yani öyle bir formül yada ek yapmalıyım ki, o sütunda bulunan boşluğa kadar toplam almalı.. örneğin “a1” hücresine toplam almalıyım, boşluk “a18” de bitiyor mesela, yani toplam(a1:a18) olmalı, ama bu değer a18’de a19:a40) olabiliyor.. bu bir reçete analizi ve reçete hammadde maliyetlerini üst satıra toplamak istiyorum, ama her reçetenin uzunluğu farklı..yardımcı olursanız çok sevinirim…

  Cevapla
  1. admin Yazar

   istediğiniz kadar hücreyi seçip bu işlemi uygulayabilirsiniz. ben burada örnek olarak birkaç hücreyi seçtim. siz baştan istediğiniz kadar boş hücre seçebilirsiniz. başka bir sorunuz olursa yardımcı olmak isterim.

   Cevapla
  1. admin Yazar

   =topla(a1:a5)
   =ortalama(b1:b5)
   istediğiniz formüller bunlar. Burada yazdığım a1 a5 gibi bölümleri kendi excel sayfanızın hücrelerine göre belirleyebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Şahin

  Sevgili admin yukarıda verdiğin örneği baz alarak sorunumu anlatmaya çalışayım. Toplam hücresinde yani sonucun gösterileceği hücrede sıfır yazıyor. Ne yaparsam yapayım bunu düzeltmiyorum yanına yeni bir sütun ekleyip rakamları tekrar yazıyorum oluyor. Sorunun sebebi ne olabilir, şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  1. admin Yazar

   Yukarıda anlattığım işlemleri aynen uyguluyorsanız böyle bir sorunla karşılaşmamanız gerekmektedir. Farklı bir işlem uyguluyorsanız (formül yazmak ya da toplatmak istediğiniz alanlarla ilgili) buradan geri dönüş yapabilirsiniz. Yardım etmeye çalışırım.

   Cevapla
 3. Şahin

  Şimdi yeni farkına başka bir sütunda 7 tane 1 rakamı olmasına rağmen alttaki toplam 6 nedir bunun sebebi yardım lütfen.

  Cevapla
 4. Şahin

  Hocam hücreleri seçip içeriği temizle ardından tekrar yazınca düzeldi ama tek tek uğraştık. Sebebi ne anlamadık dipnot.

  Cevapla
  1. admin Yazar

   belki ilk başta farklı bir yerde hata yapmış olabilirsiniz. yorumunuzdan anladığım şu anda sorununuzun çözüldüğü. Sorununuz devam ediyorsa bu yorumuma cevap yazarsanız dosyayı göndermeniz için size mail adresimi verip yardım etmeye çalışacağım. İyi çalışmalar

   Cevapla
 5. SÜLEYMAN ARİF

  merhaba, umarım yardımcı olabilirsiniz…
  4. cü sütun tarih sütunu 5. sütun tonaj (kg) sütunu bir tablo var elimde (satır sayısı hergeçen gün ürün girdiğimden artıyor),
  başka boş bir excel açarak eski tabloda olan tarihleri seçmek ve o seçili tarihlerdeki ürünlerin tonajını ve adetini bu boş excel’e otomatik olarak çağırmak istiyorum? Nasıl yapabilirim ?

  Cevapla
  1. admin Yazar

   Sorduğunuz soruları Excel sayfasında uygulamalar yaparak bulmaya çalışacağım. Bu bölümden veya mail adresinize geri dönüş yapacağım. İyi çalışmalar.

   Cevapla
   1. SÜLEYMAN ARİF

    Sayın admin, bilgi amaçlı yazıyorum örneğin 2012 ocak ayında ocak ayının hergünü kayıt yaptığımız düşünün.01.01.2012 14 kalem (satır) 20 ton, 02.01.2012 10 (satır) adet 10 ton, 15.01.2012 40 (satır) adet 50 ton diyelim…
    Şubat ayında .01.02.2012 30 (satır) kalem 30 ton, 08.02.2012 5 (satır) adet 5 ton gibi…
    bunları grafikte aylık veriler olarak göstermek istiyorum aylık toplam ocak 2012 şu kadar adet şu kadar ton, şubat 2012 şu kadar adet şu kadar ton gibi… ama verileri her gün girdiğim yerden otomatik çekebilmesi lazım… Umarım yardımcı olabilir

    Cevapla
    1. admin Yazar

     Süleyman Bey yapmak istediğiniz işlemi kayıtların bulunduğu Excel sayfasında kayıtlarınızı seçerek Ekle menüsünden Grafikler bölümünden grafik ekleyerek yapabiliyorsunuz.Yeni kayıtta otomatik olarak grafiğin değişmesini istiyorsanız istediğiniz miktarda boş satır seçerek grafik ekleme işlemi yapabilirsiniz. Umarım yanıtım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

     Cevapla
 6. KÜBRA

  virgul yada toplama işleminde toplam nasıl oluyo örnek 0.007+0.350 gibi. ben yapıyorum ama baska bi formul mü var bilmiyorum.

  Cevapla
 7. KÜBRA

  virgül ve noktalı sayılarda toplama işlemi nasıl oluyo. örnek: 0.007+0.035 gibi sayıler. ben denedim ama baska bi formül var yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 8. simay korkmaz

  Merhaba yukarıdaki bilgi çok işime yaradı yalnız çarpa işlemi nasıl yapılır ayrıca mac de ingilizce olarak kullanıyorum para birimide değiştiremiyorum :( yardım ederseniz sevinirim iyi çalışmalar..

  Cevapla
  1. admin Yazar

   Excel’de Çarpma işlemi yapmak
   linkinde çarpma işleminin nasıl yapıldığı yazmaktadır. Para birimi değiştirmek için ise normalde hücrenin üstüne sağ tuş ile tıklayıp açılan menüden hücre biçimlendir dediğimiz zaman para birimini değiştirebileceğimiz bölüm karşımıza gelemektedir.

   Cevapla
 9. Selçuk

  Ben almış toplanmış olan değerlerin toplamını farklı sayfada görmek istiyorum. Mesela 2. sayfa B13 ile F25 teki toplamların , toplamını sayfa 3’te C20 de görmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? teşekkürler.

  Cevapla
 10. Muhammet

  Çıkan toplam parayı nasıl yazıya çeviririz?

  Ör: “150.00 TL = Yalnız Yüzelli TL sıfır Krş”

  Cevapla
 11. NAZAN AKASU

  iyi günler, ben bir excell sayfasında daha öncede toplanmış fakat ödenmiş sonra bakşa işler girilmiş ve ödenmiş veya bir miktarı ödenmiş, sonrasında altına ben başka işler giriyorum ve kendi hücrelerimi belirttiğim hücrede doğru formül yazmama rağmen toplayamıyorum.

  Cevapla
 12. özcan türkcan

  Merhaba arkadaşlar otomatik toplam için toplayacağınız satırları seçin ve CTRL ve M tuşlarına beraber basın otomatik toplam alacaktır

  Cevapla
 13. Metin

  Tek hücreyi hesap makinesi gibi kullanmamızı sağlayan bir formül var mıdır? Yani diyelim B2 hücresine 5 yazıp ENTER’a bastığımızda toplayacak onu bir yerde. Sonra tekrar B2 hücresine bir sayı yazdığımızda onu da toplama ekleyecek.
  Siparişleri toplamak için yapmak istiyorum ancak çözüm bulamıyorum.

  Cevapla
 14. ESRA ÖZTÜRK

  -3.530,00 TL
  -988,00 TL
  -2.802,00 TL
  2.593,54 TL
  4.309,68 TL
  1.162,69 TL
  eksileri görmeden toplamı nasıl alabilirim yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
 15. İLKER

  iyi geceler,
  Bir çalışma yapıyorum ve bana gönderilen donelerde alt alta
  0010
  0025
  0035 gibi aslen dakika olan sayılar var ve aralarda da boşluklar hangi formata soktuysam da bu rakamları toplayamıyorum manuel yapılıcak kadar da az değiller, var mıdır bir çaresi ?
  Saygılar

  Cevapla
  1. İLKER

   ayrıca ;
   0405
   0350 gib değerlerde var yani 0405-245 dk gibi hepsini toplasam bıle bu rakamlar otomatikmen dakıka olabılır mı bı cevırme ımkanı var mı

   Cevapla
   1. admin Yazar

    Merhaba,

    Excel’de bazı durumlar için makro yazılması gerekiyor. Sizin yapmanız gereken işlem için makro yazılması gerekiyor.

    İyi çalışmalar.

    Cevapla
 16. MELEK YALÇIN

  Merhaba

  Exel sayfamda, sütundaki rakamları taradığım zaman, sayfanın sonunda taralı alanın toplamını görebiliyordum. Şu anda görünmüyor. Bu özelliği tekrar kullanmam için ne yapmam gerekiyor

  Teşekkürler

  Cevapla
 17. Vedat

  Arkadaşlar
  Anlık veri aktarıyorum ve çok hızlı değişebiliyor
  Bu rakamların dakika veya saatlik ortalamasını Nasıl bulabilirim

  Teşekkürler

  Cevapla
 18. sabri

  ya ben excelde toplama işlemi yapmak istiyorum ama mliyonları yani söyle
  371.7
  979.4
  1073,80
  bu şekildeki sayıları toplamak istedğimde hata veriyor #AD HATASI VERİYOR NASIL TOPLAYACAM BU ŞEKİLDEKİ SAYILARI YARDIM EDERSENİZ SEVİNİRİM

  Cevapla
 19. berivan

  mrb ben excelde koli sayısını yazdıgımda kac kg var ve dusum yaptıgmda koliden otomatıkmn dusmesnı ıstyrm nasl oluyk bu

  Cevapla
 20. Umut

  =YERİNEKOY(C30;”.”;”,”)-YERİNEKOY(D30;”.”;”,”) sabri bey sanırım sorunuzun yanıtı böyle bir iterasyon

  Cevapla
 21. Ahsen

  Boy toplamak icin fonksiyonu
  Ağırlık toplamak için fonksiyonu
  Kizlarin kac tane olduğu fonksiyonu
  Sinavda cikti klasik olarak kağıt üzerinde fonksiyon olarak yazmam icin nedir acaba ?yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 22. feza çatalmaslak

  Merhaba

  Benim de bir sorum olacak.

  Bir aylık raporum var. Ay bitince sürekli revize edilen. Bu dosyada bir önceki yıl, bütçe ve güncel satış rakamlarını karşılaştırıyorum. Ve tablo kümülatif ilerliyor. yani şubat ayında ocak ve şubat toplam çalışıyor tüm veriler.

  Ben ocak ayında diğer dosyalardan aylık veriyi getiriyorum. bunu “Sum” ile yapıyorum. ve her ay değiştiğinde gidip formüllü alanları seçip CTRL+H ile ay değiştiğinde yeni sütünun harfini değiştiriyorum. ocak ayı c sutunun da olsun. Şubat ayına geldiğimizde =SUM(C4:C4) olan formülü =SUM(C4:D4) haline getiriyorum. ancak çok fazla sheet olduğu için sıkıntılı bir hal oluyor bu iş. Benim =SUM(C4:D4) formülündeki D4 bölümünü sürekli sağa kayacak şekilde harf değişimini yapabileceğim bir öneriniz olurmu? Ben D4 bölümünü başka bir hücreden okutmaya çalıştım ama formül kabul etmiyor.

  teşekkürler

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir