Excel’de Otomatik Toplama

Bugünkü makalemizde Microsoft Excel’de otomatik toplama işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz. Bu işlem için ilk olarak Microsoft Excel programımızı çalıştırıyoruz.

1-) Aşağıdaki ekranda da görüldüğü gibi toplamlarını almak istediğimiz hücreleri seçiyoruz. Toplamlarını almak istediğimiz hücreler ile birlikte birde boş bir hücre seçeceğiz. En sonda seçtiğimiz bu boş hücrenin içine toplama işleminin sonucu yazılacaktır.

2-) Seçme işlemini yaptıktan sonra Formüller sekmesine tıklıyoruz. Formüller sekmesine tıkladıktan sonra açılan bölümden Otomatik Toplam bölümüne tıklıyoruz. Açılan menüden Toplam yazan yere tıklıyoruz.

3-) Yukarıda yaptığımız işlemlerden sonra seçtiğimiz hücrelerin toplamları en sondaki boş hücrenin içinde yazılacaktır. Excel’de otomatik toplama işlemi yaptırmak bu kadar kolay. Başka bir makalede görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

 

Bu yazı Microsoft Office kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Excel’de Otomatik Toplama için 25 cevap

 1. mecnun reis der ki:

  gerçekten güzel paylaşım.otomatik toplama modu da gelirse seviniriz

 2. akın serdar der ki:

  Benim bir sorum var, boşluklara kadar toplam almak. Yani öyle bir formül yada ek yapmalıyım ki, o sütunda bulunan boşluğa kadar toplam almalı.. örneğin “a1″ hücresine toplam almalıyım, boşluk “a18″ de bitiyor mesela, yani toplam(a1:a18) olmalı, ama bu değer a18′de a19:a40) olabiliyor.. bu bir reçete analizi ve reçete hammadde maliyetlerini üst satıra toplamak istiyorum, ama her reçetenin uzunluğu farklı..yardımcı olursanız çok sevinirim…

  • admin der ki:

   istediğiniz kadar hücreyi seçip bu işlemi uygulayabilirsiniz. ben burada örnek olarak birkaç hücreyi seçtim. siz baştan istediğiniz kadar boş hücre seçebilirsiniz. başka bir sorunuz olursa yardımcı olmak isterim.

 3. rabia der ki:

  excelde toplama ve ortaalama förmülünüde yzrmsnz

  • admin der ki:

   =topla(a1:a5)
   =ortalama(b1:b5)
   istediğiniz formüller bunlar. Burada yazdığım a1 a5 gibi bölümleri kendi excel sayfanızın hücrelerine göre belirleyebilirsiniz.

 4. Şahin der ki:

  Sevgili admin yukarıda verdiğin örneği baz alarak sorunumu anlatmaya çalışayım. Toplam hücresinde yani sonucun gösterileceği hücrede sıfır yazıyor. Ne yaparsam yapayım bunu düzeltmiyorum yanına yeni bir sütun ekleyip rakamları tekrar yazıyorum oluyor. Sorunun sebebi ne olabilir, şimdiden teşekkürler.

  • admin der ki:

   Yukarıda anlattığım işlemleri aynen uyguluyorsanız böyle bir sorunla karşılaşmamanız gerekmektedir. Farklı bir işlem uyguluyorsanız (formül yazmak ya da toplatmak istediğiniz alanlarla ilgili) buradan geri dönüş yapabilirsiniz. Yardım etmeye çalışırım.

 5. Şahin der ki:

  Sayın admin sorun yaşadığım dosyayı size mail atma şansım varmı.

 6. Şahin der ki:

  Şimdi yeni farkına başka bir sütunda 7 tane 1 rakamı olmasına rağmen alttaki toplam 6 nedir bunun sebebi yardım lütfen.

 7. Şahin der ki:

  Hocam hücreleri seçip içeriği temizle ardından tekrar yazınca düzeldi ama tek tek uğraştık. Sebebi ne anlamadık dipnot.

  • admin der ki:

   belki ilk başta farklı bir yerde hata yapmış olabilirsiniz. yorumunuzdan anladığım şu anda sorununuzun çözüldüğü. Sorununuz devam ediyorsa bu yorumuma cevap yazarsanız dosyayı göndermeniz için size mail adresimi verip yardım etmeye çalışacağım. İyi çalışmalar

 8. SÜLEYMAN ARİF der ki:

  merhaba, umarım yardımcı olabilirsiniz…
  4. cü sütun tarih sütunu 5. sütun tonaj (kg) sütunu bir tablo var elimde (satır sayısı hergeçen gün ürün girdiğimden artıyor),
  başka boş bir excel açarak eski tabloda olan tarihleri seçmek ve o seçili tarihlerdeki ürünlerin tonajını ve adetini bu boş excel’e otomatik olarak çağırmak istiyorum? Nasıl yapabilirim ?

  • admin der ki:

   Sorduğunuz soruları Excel sayfasında uygulamalar yaparak bulmaya çalışacağım. Bu bölümden veya mail adresinize geri dönüş yapacağım. İyi çalışmalar.

   • SÜLEYMAN ARİF der ki:

    Sayın admin, bilgi amaçlı yazıyorum örneğin 2012 ocak ayında ocak ayının hergünü kayıt yaptığımız düşünün.01.01.2012 14 kalem (satır) 20 ton, 02.01.2012 10 (satır) adet 10 ton, 15.01.2012 40 (satır) adet 50 ton diyelim…
    Şubat ayında .01.02.2012 30 (satır) kalem 30 ton, 08.02.2012 5 (satır) adet 5 ton gibi…
    bunları grafikte aylık veriler olarak göstermek istiyorum aylık toplam ocak 2012 şu kadar adet şu kadar ton, şubat 2012 şu kadar adet şu kadar ton gibi… ama verileri her gün girdiğim yerden otomatik çekebilmesi lazım… Umarım yardımcı olabilir

    • admin der ki:

     Süleyman Bey yapmak istediğiniz işlemi kayıtların bulunduğu Excel sayfasında kayıtlarınızı seçerek Ekle menüsünden Grafikler bölümünden grafik ekleyerek yapabiliyorsunuz.Yeni kayıtta otomatik olarak grafiğin değişmesini istiyorsanız istediğiniz miktarda boş satır seçerek grafik ekleme işlemi yapabilirsiniz. Umarım yanıtım faydalı olmuştur. İyi çalışmalar.

 9. KÜBRA der ki:

  virgul yada toplama işleminde toplam nasıl oluyo örnek 0.007+0.350 gibi. ben yapıyorum ama baska bi formul mü var bilmiyorum.

 10. KÜBRA der ki:

  virgül ve noktalı sayılarda toplama işlemi nasıl oluyo. örnek: 0.007+0.035 gibi sayıler. ben denedim ama baska bi formül var yardımcı olurmusunuz.

 11. simay korkmaz der ki:

  Merhaba yukarıdaki bilgi çok işime yaradı yalnız çarpa işlemi nasıl yapılır ayrıca mac de ingilizce olarak kullanıyorum para birimide değiştiremiyorum :( yardım ederseniz sevinirim iyi çalışmalar..

 12. Soru Cevap der ki:

  Güzel bir paylaşım olmuş eline sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>